25 sty 2019

Matylda Habsburg

Cieszyńska księżniczka z rodu Habsburgów, która miała przed sobą całe życie. Mogłaby zostać pierwszą królową zjednoczonych Włoch, jednakże jako młoda dziewczyna zapomniała o bezpieczeństwie i jej koniec był marny. W wieku zaledwie osiemnastu lat zginęła wskutek tragicznego wypadku. To Matylda Habsburg.

Pełne imię arcyksiężniczki brzmiało Matylda Maria Adelgunda Aleksandra. Urodziła się 25 stycznia 1849 roku jako druga córka i najmłodsze z trojga dzieci arcyksięcia Albrechta Habsburga, księcia cieszyńskiego i jego żony Hildegardy Wittelsbach. Jej rodzeństwem byli Maria Teresa i Karol, którego nigdy nie poznała, albowiem zmarł kilka miesięcy przed jej narodzinami. Przez matkę była wnuczką króla Bawarii Ludwika I. Zazwyczaj rodzina spędzała lato w Baden bei Wien. W latach 1852-60 wiele czasu spędzali na Zamku Królewskim w Budzie. Zimą przebywali w Wiedniu. Pozostawali w bliskich relacjach ze ścisłą rodziną cesarską. Gdy miała 15 lat, w 1854 roku zmarł jej wujek, król Bawarii Maksymilian II. Po pogrzebie w Monachium jej matka złapała tam zapalenie płuc i zmarła 2 kwietnia. W 1865 jej siostra Maria Teresa wyszła za mąż. 28 października w Kaplicy Hofburskiej przystąpiła do konfirmacji. W grudniu została ciocią bliźniaków Albrechta i Marii Amelii. W imieniu nieobecnej królowej Wiktorii, będącej matką chrzestną dziewczynki, zastąpiła ją.
Na prośbę cesarza Franciszka Józefa w latach 1866-67 uczyła się historii i literatury pod Leopoldem Neumannem, profesorem historii dyplomatycznej i prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Wiedeńskim. Wpadła w oko arcyksięcia Ludwika Salwadora, jednakże nie doszło ani do ślubu, ani do zaręczyn. W celu poprawy relacji na linii Austria-Włochy zaproponowano, aby wyszła za mąż za następcę tronu Sardynii Humberta. Była bardzo lubiana w księstwie ojca. Przyjaźniła się ze swą młodszą o kilka miesięcy kuzynką Marią Teresą, przyszłą ostatnią królową Bawarii.
Matylda z kuzynką Marią Teresą
Matylda interesowała się sztuką i nauką. Często odwiedzała galerie sztuki i wystawy w Wiedniu, a także chodziła do teatru.
22 maja 1867 roku Matylda wybierała się na uroczystą kolację w teatrze. Przed wyjściem postanowiła jeszcze zapalić papierosa. Gdy dostrzegła, że zbliża się ojciec, ukryła papieros pod gazową spódnicą sukienki. Natychmiast rzucono jej się na ratunek, lecz doznała oparzeń drugiego i trzeciego stopnia. 6 czerwca w wiedeńskim pałacu Hetzendorf zmarła na oczach całej rodziny. Miała tylko 18 lat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz