Górny Śląsk

Górny Śląsk (niem. Oberschlesien, cz. Horní Slezsko, łac. Silesia Superior) — historyczny region po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Przepływa przezeń rzeka Odra. Znany jest z występujących tam złóż węgla kamiennego oraz słynnego zagłębia. Oprócz przemysłu posiada także dobrze rozwinięte rolnictwo. Stolicami Górnego Śląska są Opole i Racibórz. Zamieszkuje tam także dość duża grupa Niemców. W dzisiejszych czasach poza Polską, Czechami i Niemcami niewiele osób wie o jego istnieniu. Jego historia została zafałszowana przez Komunistów, prawda o nim zaczęła wychodzić na jaw wraz z początkiem XXI wieku. Pochodzi zeń wiele znanych osób.

Pierwsze użycie tej nazwy na piśmie datowane jest na 1462 rok, kiedy to została wymieniona w dokumencie. Niestety, nie udało się dotrzeć do informacji, jaki był to dokument i czego dotyczył. W literaturze termin ten zastosowany został po raz pierwszy w kronice Joachima Cureusa, wydanej w 1571 roku. Dzieło to zatytułowane jest „Gentis Silesiae Annales”. Autor zanotował w niej, iż: ''Kraj Śląsk dzieli się na Górny i Dolny Śląsk w ten sposób, że Wrocław znajduje się pośrodku''.

Sam region mylony i utożsamiany jest z województwem śląskim, lub też częściej z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Pojęcie Górny Śląsk pozostało już tylko terminem historycznym.
Górny Śląsk
Herb Górnego Śląska
Mapa z 1746 roku
Tutaj zaś macie porównanie terytorium Górnego Śląska z terytoriami województw śląskiego i opolskiego.
gornyslask.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz