Kawalkada wielkanocna jest jednym ze zwyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy. W Polsce występuje tylko na Górnym Śląsku. Dawniej procesje te odbywały się we wszystkich wsiach śląsko-morawskiego pogranicza. Dziś odbywają się w Raciborzu, Sudole, Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Zawadzie Książęcej, Ostropie, Biskupicach, Pilchowicach, Żędowicach i Sternalicach. Jednakże najsłynniejsza procesja konna odbywa się w Pietrowicach Wielkich.
Procesja konna w Pietrowicach Wielkich zwana jest także procesją stu koni. Początków nie da się ustalić z powodu braku jakichkolwiek źródeł informacji na ten temat. Możemy natomiast powiedzieć, iż owa procesja jest głęboko zakorzeniona w tradycji tutejszej ludności. Najstarsi mieszkańcy mówią, że „tak było zawsze” i co ciekawe nawet w czasie wojny procesja się odbywała, a gdy brakowało mężczyzn w sile wieku jeździli starcy i chłopcy.
Procesja odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny. Wyrusza o godzinie 13:00 spod kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Wita, Modesta i Krescencji. Prowadzą ją trzej jeźdźcy-gospodarze, jeden z nich trzyma opasany czerwoną stułą krzyż, drugi figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie jadą pozostali wraz z przewodzącym procesji ubranym w strój liturgiczny księdzem Najczęściej jest nim miejscowy proboszcz, jeśli zaś z pewnych powodów nie może brać udziału, zastępowany jest przez wikarego. Orkiestra parafialna jedzie zaś wozem. Obok jedzie także " śpiewak", intonujący pieśni i modlitwy, zaś w bryczkach zaproszeni goście. Później jadą pozostali uczestnicy. Podczas drogi orkiestra wykonuje pieśni wielkanocne, śpiewany jest różaniec w języku morawskim
O godzinie 14:00 procesja dociera do kościoła świętego Krzyża. Wszyscy zsiadają z koni i oddają je najbliższym, aby ich przypilnowali. Sami wchodzą do kościoła, lub jeśli wolą, pozostają na zewnątrz. Odbywa się nabożeństwo błagane w intencji pomyślnych zbiorów. Ksiądz, lub też jeden z zaproszonych gości wygłasza kazanie.
Po nabożeństwie następuje krótka przerwa. O godzinie 14:30 na dźwięk dzwonu lub trąbki, jeźdźcy przez pola wracają do Pietrowic Wielkich. Odmawia się modlitwę Aniele Boży Stróżu mój.
Gdy uczestnicy docierają do pierwszych zabudowań wsi, rozpoczyna się wyścig, lub też paradny przejazd. Jeźdźcy dwójkami w galopie lub kłusem dojeżdżają do wsi, gdzie licznie zebrali się wcześniej mieszkańcy wraz z gośćmi. Jest to najbardziej widowiskowa część procesji.
Kiedy wszyscy dojadą, procesja formuje się na nowo. Śpiewając, wracają do kościoła parafialnego. Odbywa się nabożeństwo sakramentalne kończące procesję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz