Witam was w kolejnym artykule na blogu. Dziś wybierzemy się na wirtualną wycieczkę. Zobaczymy 5 zabytków Górnego Śląska, które będą prześladować was przez całe życie. Mogą przyśnić się w waszych najgorszych koszmarach. Co nie zmienia faktu, iż są naprawdę piękne. W takim razie nie przedłużajmy i przejdźmy do konkretów
1. Rotunda w Cieszynie
1. Rotunda w Cieszynie
Zaczynamy od kościoła. Rotunda Świętego Mikołaja w Cieszynie. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w pierwszym dokumencie dotyczącym... Rybnika. Jest stara i romańska. Jest to jedyna jednoapsydowa rotunda w Polsce. Początkowo pełniła funkcję kościoła grodowego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ją zbudowano. Najpóźniej było to około 1180 roku. Nie jest zbyt duża, ale za to piękna. Raz do roku, 6 grudnia odbywa się tam msza. Służyła jako kaplica zamkowa. Istnieje możliwość, iż to tu ochrzczono księżniczkę Wiolę, córkę księcia Mieszka, późniejszą królową Czech, żonę Wacława III.
Rotunda w Cieszynie zrobiła ogólnopolską karierę w bankowości. Prześladuje nas na banknocie dwudziestozłotowym. Wszyscy mamy ją w swych portfelach. Jednakże jeśli w naszych portfelach nie ma rotundy w Cieszynie, oznacza to tylko jedno - z nami krucho.
2. Pałac w Mosznej
dobrapolskaszkola.com |
3. Wieża Piastowska w Opolu
wolnedni.pl |
Wieża Piastowska w Opolu prześladuje nas, gdy to widoczna jest w telewizji podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jeśli zatem nie chcecie na nią patrzeć, nie włączajcie telewizora. W końcu i tak nie jest to przecież to samo, co zobaczenie jej na żywo.
4. Osiedle Nikiszowiec
Najpiękniejsze i najsłynniejsze na Górnym Śląsku familoki. Ten fragment wiktoriańskiej Anglii to dzieło dwóch kuzynów - Emila i Georga Zillmannów. Osiedle powstało dla pracowników należącej do spółki Giesche kopalni Giesche (później Wieczorek). Budowa trwała 8 lat. Jego styl to neogotyk, zaś kościół jest neobarokowy. Podczas pierwszej wojny światowej, z powodu braku żywności mieszkańcy zastrajkowali i część z nich wysłano na darmowe, lub raczej przymusowe, wakacje do Nysy.
14 stycznia 2011 prezydent Bronisław Komorowski wpisał osiedle Nikiszowiec na prestiżową listę Pomników Historii.
5. Browar w Tychach
Browar w Tychach powstał w czasach baroku, a tak dokładniej to w roku 1613. Przez wiele długich lat był to mały lokalny zakład. Dopiero w 1861 książę Hans Henryk von Hochberg rozpoczął budowę nowego i nowoczesnego przedsiębiorstwa z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią. W 1890 wprowadzono oświetlenie elektryczne i dodano maszynę parową o mocy 40 KM Wybudowano także oczyszczalnię ścieków. W roku 1893 pojawiła się linia kolejowa Browar-Dworzec kolejowy.
Browar w Tychach prześladuje nas zawsze wtedy, gdy wypijamy piwo Tyskie.
4. Osiedle Nikiszowiec
propoland.pl |
5. Browar w Tychach
rentcar.pl |
Browar w Tychach prześladuje nas zawsze wtedy, gdy wypijamy piwo Tyskie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz